dnes je 28.2.2024

Neprístupný dokument, nutné prihlásenie
Input:

Účtovanie nákupu a prezutia zimných pneumatík v roku 2019

3.12.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.6 Účtovanie nákupu a prezutia zimných pneumatík v roku 2019

Ing. Jozef Pohlod

Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v SR ukladá zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke. Podľa § 38 citovaného zákona povinnosť používať zimné pneumatiky trvá od 15. novembra do 31. marca pre kategórie vozidiel M2, M3, N2 a N3, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. V takom prípade môže vodič osobného motorového vozidla toto vozidlo užívať, iba ak má na všetkých nápravách zimné pneumatiky. Uvedené ustanovenie sa týka všetkých automobilov, ktoré sa používajú v cestnej premávke okrem prípadov vzťahujúcich sa:

  • núdzového dojazdu, ak je na náprave namontovaná náhradná pneumatika alebo pneumatika na núdzový dojazd,

  • na terénne motorové vozidlo,

  • na motorové vozidlo používané v obci v súvislosti s plnením úloh na základe zmluvy o výkone vo verejnom záujme podľa osobitného predpisu.

Uvedená povinnosť vyplývajúca zo zákona sa prenáša na prevádzkovateľov automobilov, teda bez ohľadu na skutočnosť, či je automobil v obchodnom majetku spoločnosti, alebo je obstaraný formou lízingu, alebo je v operatívnom nájme.

Účtovanie nákupu zimných pneumatík

V praxi sa vedú často polemiky o tom, na aký účet sa účtuje nákup pneumatík a služby spojené s prezutím pneumatík. Existuje názor, že pri prvom nákupe zimných pneumatík hodnota týchto pneumatík zvyšuje obstarávaciu cenu motorového vozidla a názor, že takýto nákup nevstupuje do obstarávacej ceny vozidla. Obdobne pri službe súvisiacej s prezutím pneumatík existuje názor, že ide o náklad spojený s opravou a údržbou a názor, že nejde o opravu a údržbu ale o poskytnutú službu.

Nebudeme vyvracať jednotlivé názory, ale v článku uvedieme argumentáciu pre môj pohľad pri účtovaní týchto účtovných prípadov.

V prípade nákupu zimných pneumatík môže dôjsť k viacerým formám ich obstarania, ako napr.:

  • nákup zimných pneumatík je súčasťou nákupu vozidla ako poskytnutý benefit predajcu,

  • nákup zimných pneumatík je vykonaný súčasne s nákupom vozidla s uvedením ceny pneumatík,

  • nákup zimných pneumatík je vykonaný až po zaradení vozidla do užívania ako prvý nákup,

  • následný nákup

Prístup ZADARMO k tomuto dokumentu majú len registrovaní užívatelia portálu Doprava a logistika profi.
Zatriedenie dokumentu
Zatriedenie dokumentu
Tento dokument nie je zatriedený.