dnes je 22.6.2024

Input:

Určenie závažnosti pracovného úrazu

16.3.2023, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2023.03.2.2 Určenie závažnosti pracovného úrazu

Ing. Lukáš Židík


Otázka:

Ak pri úraze zamestnanca lekár na závažnosť napíše že v aktuálnom čase sa nevie k úrazu vyjadriť (čerstvý úraz) tak môžem to brat ako registrovaný? - nie závažný?

Odpoveď:

Pokiaľ vznikne pri pracovnom úraze PN nad 3 dni automaticky je úraz registrovaný. Na vyšetrenie a spísanie RPU máte 8 dní, čiže budete vedieť či sa jedná o registrovaný na základe dĺžky PN. Pokiaľ sa lekár nevyjadrí k závažnosti, Vy ako laik nemáte odkiaľ vedieť určiť závažnosť.

Legislatívna úprava:

Zákon č. 124/2006 Z. z. (01.01.2023) §17

Pohľad autora na problematiku:

Samozrejme vyšetrovať úraz je potrebné čo najskôr, aby sa predišlo skresleniu podstatných skutočností, napr. svedecké výpovede, poprípade kontrola alkoholu v dychu poškodeného, ak je toho schopný. Spísanie je už ďalšia vec, podľa novely Zákona č. 124/2006 Z. z. sa nám lehota na spísanie